جلسه شورای علمی گروه سازماندهی اطلاعات و مدارک برگزار شد

جلسه شورای علمی گروه سازماندهی اطلاعات و مدارک پژوهشگده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی با حضور اعضای هیئت علمی و کارشناسان این گروه به منظور آشنایی با یکی از دستاوردهای فناوری اطلاعات در مدیریت دانش به عنوانبرنامه پیشخوان گزارش برگزار شد.
در این جلسه مهندس محمد کریمی  برنامه پیشخوان گزارش ( داشبورد آماری هوش تجاری) را برای اعضای گروه تشریح نمود. ایشان به این نکته اشاره کردکه گروه اشاعه اطلاعات و تبادل دانش پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی این احساس نیاز را به خوبی درک کرده و در سال ۱۳۹۹ استفاده از ابزارهای هوش تجاری و تحلیل داده را در دستور کار خود قرار داد. در این راستا پروژه طراحی داشبوردهای آماری هوش تجاری در دستور کار گروه قرار گرفت. بعد از چندین ماه نیازسنجی، تحلیل نیاز و بررسی ساختار پایگاه‌داده و مشورت با متخصص این حوزه اقدام به طراحی داشبوردهای آماری در تمامی بخش‌های پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی شامل اصطلاحنامه، فرهنگنامه، نمایه‌ سازی، منابع، کاربران و سایر بخش‌ها نموده است. 


کارشناس پایگاه های اطلاعاتی در ادامه جلسه گفت: یکی از بخش‌های چشم‌انداز ترسیم شده گروه اشاعه اطلاعات پژوهشکده مدیریت اطلاعات را برنامه‌ریزی طراحی گزارشات و داشبوردهای آماری دانستند که تا کنون به دلایلی موفق به عملیاتی‌سازی آن نشده‌ بودند. تا این در اواخر سال 1399 این نیاز ملموس‌تر احساس شد. به همین دلیل با هماهنگی‌های انجام شده در بخش مدیریت، فاز شناسایی نیازهای گزارشات و داشبورد اعم از تحلیل، مصاحبه، انتخاب پلتفرم مناسب، کد نویسی و طراحی به صورت بومی توسط گروه اشاعه آغاز و اوایل سال 1400 به اتمام رسید. در ادامه ایشان حرکت به این سمت را بسیار ارزشمند دانستند و از مهم‌ترین مزایای طراحی داشبورد اشراف پیدا کردن به ساختارهای داده‌ای و ساختارهای پایگاه‌ داده دانستند که منجر به پدیدار شدن اشکالات محتوایی و ساختاری در پایگاه مدیریت اطلاعات گردید که در حال حاضر در صدد رفع و برطرف کردن آن هستیم. همچنین ایجاد نمای گرافیکی به کارشناسان و مدیران و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان این امکان را می‌دهد تا با رصد داده‌ها و اطلاعات بتواند عملکرد مجموعه خود را در صورت نیاز بهینه و اصلاح نمایند. داشبورد متناسب با سطوح مختلف دسترسی اعم از عمومی، کارشناسی و مدیریتی پیاده‌سازی و طراحی شده است. طراحی سند جامعه‌ای از گزارشات به همراه کدها، اشکالات و بهینه‌سازی‌های مورد نیاز در این پروژه از نقاط قوت آن محسوب می‌شود.
 
منبع:
عكس هاي مرتبط :

تاریخ خبر: 1400/3/18 سه‌شنبه
تعداد بازدید کل: 65 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 66
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز اطلاعات و مدارك اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما