دیدار و گفتگو با اصحاب قلم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
دیدار و گفتگو با اصحاب قلم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
دیدار و گفتگو با اصحاب قلم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیستمین جلسه با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدهادی یعقوب نژاد

بیستمین جلسه دیدار و گفتگو با اصحاب قلم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، باحضور حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی یعقوب نژاد نویسنده کتاب «فرهنگ موضوعات و چکیده آثار شهید مطهری»، سی خرداد ماه سال‌جاری (97) در فروشگاه نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، واقع در خیابان ارام نبش کوچه 20 برگزار شد.

در این جلسه عضو هیات علمی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی گفت: از آنجا که آثار شهید مطهری(ره) مشتمل بر موضوعات و مباحث متنوعی است، لذا در این کتاب مبنای کار بر نمایه سازی موضوعی از زوایای متن آثار شهید استوار شده است، صفحه به صفحه و در مواردی پاراگراف‌های آنها بررسی و تحلیل موضوعی شده و با احتیاط کامل و رعایت جنبه‌های معنایی و مفهومی مطالب؛ چکیده های جزئی از هر اثر تهیه شده و موضوع یا موضوعات مورد نیاز با استفاده از منطق اصطلاح نامه و به ویژه اصطلاح نامه‌های علوم اسلامی برای قطعات متن برگزیده شده است و حتی‌المقدور از تعبیرات خود استاد برای انتخاب شکل موضوع استفاده شده است.
معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه تصریح کرد: این اثر مشتمل بر چکیده 92 جلد از آثار استاد شهید مطهری(ره) در دو قسمت «راهنمای موضوعات» و «چکیده آثار» تدوین شده است که شامل 10450 کلیدواژه و 4563 موضوع یا اصطلاح اصلی و 5887 اصطلاح ارجاعی بوده و از این لحاظ مرحله جدیدی در طرح و تدوین فرهنگ موضوعات آثار شهید مطهری به شمار می آید. در بخش «راهنمای موضوعات»، از طریق موضوعات به چکیده‌ها و محتوای آثار راهنمایی می‌نماید. بدین ترتیب که موضوعات و کلیدواژه‌ها، همچنین اسامی اشخاص، مکان‌ها و سازمان‌های خاص که در آثار شهید مطهری از آنها بحث شده، به صورت الفبایی ردیف شده و جای بحث آنها (نام منبع و صفحه) از تمامی آثار شهید مطهری یکجا گرد آمده است. خواننده می‌تواند با توجه به نماد «چ» یعنی چکیده و شماره پس از آن، مطالب، تحلیل‌ها، دیدگاه‌ها و نقد و بررسی‌های استاد شهید را در قسمت «چکیده آثار» پیگیری نموده و ببیند.
وی در پایان اظهار داشت: در بخش «چکیده آثار»، عناوین آثار شهید مطهری به صورت الفبایی مرتب نموده و چکیده‌های کلی هر اثر، با استفاده از متن آثار و مقدمه آنها و مطالبی که شورای نظارت بر آثار شهید مطهری آورده اند تنظیم شده است و بدنبال آن؛ چکیده‌های عنوانی ریز از هر کتاب به ترتیب صفحات و با یک شماره خاص یکجا قرار گرفته است تا جوینده با مرور آنها، از محتوای کامل هر کتاب آگاه شود. این قسمت علاوه بر چکیده هر کتاب؛ مشتمل بر 14000 چکیده عنوانی از آثار شهید مطهری است. با این که این بخش به تنهایی قابل استفاده است ولی برای دسترسی به آثار به صورت موضوعی، بخش «راهنمای موضوعات» نیز ضمیمه شده است.

 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 116
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز اطلاعات و مدارك اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما