به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی برگزار شد:

سمینار پروژه پژوهشی در بازنمایی اطلاعات علوم اسلامی

این پروژه در سال 1397 در شورای پژوهشی پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و میز تخصصی توسعه و توانمندی¬سازی علوم اسلامی با هذف آشناسازی حوزویان و مراکز حوزوی و اسلامی با مفاهیم، اصول، رویکردها و روش¬های مختلف نمایه سازی به منظور دستیابی به شیوه متناسب با نمایه سازی اطلاعات علوم اسلامی، در قالب یک سند پژوهشی و آموزشی به تصویب رسید و در گروه سازماندهی اطلاعات و مدارک کار پژوهش آن آغاز شد.
اولین سمینار پروژه مذکور در سالن شهید سلیمانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با رعایت پروتکل های بهداشتی بصورت حضوری و مجازی برگزار شد.
در ابتدا حجت الاسلام واردی به عنوان مجری پروژه در توضیح این پروژه گفت: با توجه به این¬که نمایه سازی یکی از ارکان مدیریت اطلاعات است و پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی وظیفه راهبری آن را در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بر عهده دارد، نداشتن چنین نظام¬نامه¬ای نه تنها موجب اختلاف سلایق و عملکردها می¬گردد، بلکه یک نقص قابل توجه برای پژوهشکده محسوب می¬گردد. بدین جهت اقدام به تهیه و تدوین آن یک ضرورت غیر قابل انکار می¬باشد.
این پژوهش، که از جهت گردآوری، کتابخانه¬ای و از جهت مطالعات، توصیفی با رویکرد تحلیلی و بر اساس هدف، کاربردی است. در صدد تبیین مفاهیم، اصول، رویکردها و روش¬های نمایه‌سازی از جهت تئوری و چگونگی بومی¬سازی و پیاده¬سازی آن¬ها در مقام عمل بر روی منابع و موضوعات علوم اسلامی است، که نسبت به سایر منابع علوم انسانی و علوم تجربی الزامات و اقتضائات ویژه خود را دارند. 
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین یعقوب نژاد، ناظر پروژه عنوان کرد: مجری پروژه کار بزرگی انجام دادند. تفحص و تدبر مناسب و قابل قبولی در حوزه سازماندهی علوم اسلامی و نمایه سازی انجام دادند. به نظر بنده اگر کاربر و مراجعه کننده در حوزه نمایه سازی دنبال منبعی اغنا کننده باشد، این اثر با توجه به حجم کوتاه آن در این حوزه کافی خواهد بود. خوش بختانه این پروژه به عنوان محصول انتقال تجریات پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در بخش نمایه سازی، کار جدیدی است . آقای واردی در این اثر تجریه چندین ساله خود و مجموعه مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی و همچنین پیش کسوتان را جمع کرده است.
حجت الاسلام مجیدی نظامی ارزیاب پروژه هم در این سمینار ابراز داشت: ارزشمندی کار به لحاظ بدیع بودن آن و اینکه کار دارای پشتوانه حداقل 20 سال تجربه و تالیفی بودن آن به جای ترجمه است پیشنهاداتی برای ارتقاء کیفیت پروژه به نظرم رسید که عرض  می کنم:
1.    تدوین پرسشنامه از مطالب هر بخش در پایان همان بخش
2.    معرفی منابع اصیل، مرجع و پر استناد مرتبط با مباحث کتاب، در ادامه مقدمه 
3.    تقویت بخش توضیح واژگان در بخش تعاریف و اضافه کردن مواردی دیگر (مثلا تبیین مقصود از ترجمه در نمایه سازی)
این سمینار پروژه با تبادل نظر صاحب نظران و دست اندر کاران به کار خود پایان داد.
 
منبع:

تاریخ خبر: 1400/2/18 شنبه
تعداد بازدید کل: 94 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 95
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز اطلاعات و مدارك اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما